Wróć do listy porad weterynaryjnych.

Pies zdrowy czy chory?

Takie pytanie zapewne niejeden raz zadawał sobie każdy właściciel czworonoga. W przypadku niektórych chorób zauważenie objawów chorobowych i szybka wizyta u lekarza weterynarii daje nadzieje na wyleczenie.

Pies zdrowy zachowuje swoją witalność i aktywność, wykazuje normalne pragnienie i apetyt jego chód jest swobodny i elastyczny. Nie występują wymioty ani biegunka. Temperatura mierzona w odbycie w spoczynku mieści się w granicach 37,8- 38,9°C, widoczne błony śluzowe mają kolor różowo-czerwony, oddech jest spokojny i nie występują duszności. Skóra elastyczna, po odciągnięciu szybko wraca na miejsce. Włos jest lśniący, nie wypada, nie występują śluzowo-ropne wycieki ze spojówek i nosa, oczy czyste i lśniące. Uszy różowe, wewnątrz czyste i bezwonne.  Płytka nosowa jest zimna i zazwyczaj wilgotna.

Aby rozpoznać jednak czy nasz pies nie jest chory wymaga to dokładniejszego zapoznania się z najczęściej występującymi objawami chorobowymi.

Ból jest sygnałem, że w psim organizmie dzieje się coś złego. Psy mogą w różny sposób manifestować istnienie bólu. Jeżeli ból jest umiejscowiony zwierzę chroni bolące miejsce przed dotykaniem i urazem. Przy bólach ogólnych psy mogą wyginać grzbiet, napinać powłoki brzuszne, ciężko dyszeć, niechętnie się poruszać lub przyjmować nie fizjologiczną postawę odciążającą, może wystąpić niepokój.

Temperatura. Oznaką choroby może być spadek temperatury, który objawia się osłabieniem i dreszczami lub też podwyższenie temperatury  objawiająca się suchym nosem, gorącymi małżowinami usznymi, przyspieszonym oddechem, drżeniem mięśni, nastroszeniem sierści.

Biegunka. Jest to częste oddawanie luźnego wręcz wodnistego kału. Kał może mieć domieszkę śluzu, krwi lub zawierać pasożyty. Spowodowana jest najczęściej przez zatrucia, choroby zakaźne i niezakaźne (przewlekła mocznica, niewydolność trzustki, choroby wątroby). Odwrotnym stanem jest obstrukcja (zaparcie). Przyczyną może być np. nadmiar składników mineralnych lub kości w karmie. Także przerost prostaty, nowotwory, polipy jelita grubego.

Wymioty. Najczęściej są objawem schorzeń przewodu pokarmowego na różnym tle- zakaźnym, pasożytniczym, przy uszkodzeniu nerek czy wątroby, ropomaciczu. Mogą również wystąpić w schorzeniach gardła i anginie. Pies wówczas wymiotuje białą pianą 

Skąpomocz, bezmocz. Pies pomimo, iż napina się nie może oddać moczu lub  oddaje mocz kroplami. Taki stan może być objawem chorób pęcherza moczowego, cewki moczowej, nerek  ale również odwodnienia organizmu. Większa niż 24 godzinna przerwa w oddawaniu moczu powinna być sygnałem konieczności wizyty u lekarza weterynarii.

Wielomocz. Jest to stan wydalania przez psa bardzo dużych ilości moczu, najczęściej połączony z nadmiernym pragnieniem (polidypsja). Może być objawem wielu chorób, takich jak zapalenie nerek, zaburzeń hormonalnych, zapalenia macicy, cukrzycy, moczówki prostej, zatrucia, wzrostu ciśnienia krwi.

Kaszel. U psów podobny jest do chrząkania lub krztuszenia się. Pierwsze podejrzenie to utkwienie ciała obcego w gardle, lecz najczęściej jest to objawem chorób układu oddechowego (kaszel kanelowy), przerostu migdałków, zachłyśnięcia się. Kaszel może występować również przy przewlekłych chorobach serca tzw. kaszel ranny.

Duszności. Są spowodowane utrudnionym przepływem powietrza w drogach oddechowych. Przyczynami powodującymi dusznosci są:

Konwulsje. Zazwyczaj przebiegają w postaci ataków drgawek całego ciała połączonych z utrata świadomości. Może wystąpić bezwiedne oddawanie moczu i kału. Ich przyczyną są choroby układu nerwowego ( epilepsja, nosówka w formie nerwowej, uraz mechaniczny), zatrucia, udar słoneczny lub u suk tężyczka poporodowa.

Powiększenie brzucha. Może świadczyć o chorobie- ropomaciczu, wodobrzuszu (choroby nerek, wątroby), zapaleniu otrzewnej, chorobie Cushinga, dużych guzach nowotworowych w obrębie jamy brzusznej.

Żółtaczka. Jest to nadmierne gromadzenie się barwników żółciowych w skórze i błonach śluzowych. Jest objawem uszkodzenia wątroby na różnym tle.

Nieprzyjemny zapach z pyska. W większości przypadków jego przyczyna jest osadzony w znacznej ilości kamień nazębny, w wyniku czego następuje uszkodzenie zębów i paradontoza połączona z zapaleniem błony śluzowej jamy ustnej. Nieprzyjemny zapach z pyska może wystąpić również w stanach zapalnych żołądka, wątroby, a także przy przewlekłej niewydolności nerek (mocznica).

Świąd. Występuje na skutek drażnienia zakończeń nerwowych umieszczonych w skórze. Psy drapią się, ocierają. Liżą, gryzą dostępne części ciała. W większości przypadków spowodowany jest chorobami skóry ( pasożyty, alergie, złe żywienie), lecz może świadczyć również o chorobie nerek, wątroby czy zaburzeniach hormonalnych (tarczyca, nadnercze, gonady). Zaleganie wydzieliny w gruczołach okołoodbytowych może również powodować występowanie znacznego świądu. Ze świądem najczęściej związane są wyłysienia. Wyłysienia symetryczne świadczą zazwyczaj o chorobach narządów wewnętrznych ( nerki, macica, wątroba) lub zaburzeniach hormonalnych. Wyłysienie niesymetryczne spowodowane jest najczęściej chorobami skóry (pasożyty, grzybice, alergie), złą pielęgnacją skóry, niedoborami żywieniowymi (witaminy makro- i mikroelementy, niedobór białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych).

Drapanie uszu, potrząsanie głową, wyciek z ucha. Świadczy o stanie zapalnym przewodu słuchowego. Jeżeli pojawia się nagle szczególnie latem możemy spodziewać się ze do ucha dostało się ciało obce (kłos). 

Wycieki ze spojówek. W większości przypadków są objawem stanu zapalnego spojówek , spowodowanego chorobą ogólnoustrojową (nosówka, kaszel w psiarni, choroba Rubartha, leptospiroza) lub procesem miejscowym (grudkowe zapalenie trzeciej powieki, alergiczne zapalenie spojówek, zaprószenie ciała obcego, uraz mechaniczny).

Nadmierne łzawienie. Poza stanem zapalnym występuje w przypadku niedrożności przewodu nosowo-łzowego. Normalnie nadmiar produkowanego płynu łzowego usuwany jest przewodem do nosa. Przy jego niedrożności łzy wypływają na zewnątrz powodując smugowate przebarwienia sierści po obu stronach nosa. Nadmierne łzawienie powodują również wady genetyczne powiek- wywinięcie i wwinięcie. Najczęstszą przyczyną nadmiernego łzawienia i wycieków ze spojówek jest grudkowe zapalenie trzeciej powieki, które u samców często bywa połączone z grudkowym zapaleniem błony śluzowej napletka i nadmierną wydzieliną wyciekającą z napletka.

Zmętnienie rogówki. Jest to zmiana przezroczystości rogówki spowodowana różnymi czynnikami najczęściej zapalnymi lub urazami mechanicznymi. Zmętnienie całej rogówki nazywamy bielmem. Zmętnienia rogówki mają charakter blizny i trwające dłużej zazwyczaj są nie do usunięcia. Charakterystyczne zmiany przezroczystości rogówki dają takie choroby jak nosówka, choroba Rubartha, leptospiroza- nazywamy to „niebieskim okiem”.

Zmętnienie soczewki oka. Jest to zmiana przezroczystości soczewki oka zwana zaćmą (katarakta). Najczęściej występuje jako zmiana starcza, ale także jako zmiana cukrzycowa czy też pozapalna. Zaćma może być także wrodzona. Gdy występują zmiany kataraktalne na soczewce oka są one nieuleczalne.

Wyciek z nosa. Połączony jest często z wyciekiem ze spojówek. Może świadczyć o stanie zapalnym dróg oddechowych. Nos suchy, spękany z ropną wydzieliną często jest objawem nosówki. Fizjologicznie nos powinien być wilgotny, błyszczący i chłodny.

(Aneta)

Zapytaj! Jeśli masz jakieś wątpliwości czy twój pies jest zdrowy czy chory zapytaj na naszym , w kategorii Problemy i Choroby!